Postarzanie mebli drewnianych – jak to zrobić?
Drewniane, stare meble posiadają duszę i opowiadają historię, jaką przeżyły. Takie meble są marzeniem nie jednego fanatyka wnętrz w stylu vintage, ale nie tylko, gdyż stare meble wracają do mody. Niestety nie każdy ma tyle szczęścia, żeby takie meble otrzymać od babci czy pradziadka, wielu ludzi nie stać również na antyki. Sposobem na pozyskanie mebli jak z dawnych lat jest zastosowanie metody postarzania drewna na zupełnie nowej komodzie, regale czy stoliku. Możemy własnymi rękoma nadać zupełnie nowy „stary” charakter przedmiotu nowego lub odświeżyć wygląd mebla już wysłużonego. Postarzanie mebli jak zrobić? Oto kilka trików…
- Postarzanie mebli na biało.
- Jak postarzyć meble z litego drewna?
Stare meble drewniane idealnie pasują do aranżacji vintage, we wnętrzach rustykalnych, prowansalskich, toskańskich, a także eklektycznych. Najłatwiej postarza się meble wykonane z litego drewna, gdyż posiadają już zarysy słoi natomiast postarzyć można również meble z okleiny. Sposobów jest na prawdę wiele, jednak my przedstawimy te najłatwiejsze, do których nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi do obróbki drewna.
Postarzanie mebli na biało
Przecieranie i bielenie mebli drewnianych to bardzo łatwa i popularna metoda w kategorii „postarzanie drewna”. Moda na takie meble sprawiła, że w obecnych czasach coraz chętniej kupujemy lub znajdujemy stare, przeznaczone do odnowienia meble. Jak postarzyć meble tą metodą?
Pierwszy krok jaki powinniśmy zrobić to wyczyszczenie powierzchni i osuszenie jej. Dla pewności należy zrobić to dzień wcześniej. Jeśli trzeba odkręcamy elementy, których nie będziemy malować i przechodzimy do ścieranie powierzchni mebla. Strukturę drewna matowimy papierem ściernym, należy pamiętać o każdych powierzchniach nawet takich jak krawędzie mebla. Po starciu powierzchni przechodzimy do malowania. Do zabiegów tego typu możemy wykorzystać między innymi zwykłe farby akrylowe, kredowe (dające mocno matowy efekt), bejce, woski. Meble malujemy biała rozcieńczoną farbą niedokładnie. Jak pierwsza warstwa wyschnie elementy, które będą miały być bardziej wyeksponowane pokrywamy woskiem – może być zwykły wosk świecy. Wosk spowoduje, że następna warstwa białej farby nie pokryje bądź tylko w małym stopniu pokryje te elementy. Na koniec malujemy całość ponownie białą farbą, czekamy aż wyschnie i przecieramy tam, gdzie smarowaliśmy woskiem.
Dodatkowo, aby zabezpieczyć mebel i efekt jaki otrzymaliśmy możemy zaaplikować jeszcze warstwę transparentnego lakieru. Z pewnością wzmocni on efekt postarzenia.
Kolory, które idealnie sprawdzą się w funkcji postarzania mebli oprócz białej farby jest szarość, błękit, beż oraz ogólnie wszystkie kolory pastelowe.
Jak postarzyć meble z litego drewna?
Jak już wspomnieliśmy na początku tekstu najłatwiej jest postarzyć surowe drewno, czyli meble z litego drewna. Caly mebel po krótkim przygotowaniu, czyli zmatowieniu powierzchni jest gotowy do malowania. Meble z litego drewna są trwałe, wytrzymałe i niepowtarzalne. Natomiast jeżeli na meblu istnieje już jakaś warstwą koloru bądź lakieru należy w pierwszej kolejności pozbyć się jej. Farby i lakiery można zeszlifować lub użyć specjalnych preparatów chemicznych, które rozpuszczają te powłoki. Następnie jak postępować zgodnie z tym co opisaliśmy w punkcie powyżej.
Postarzenie mebli możemy wzmocnić poprzez ścieranie powierzchni papierem gruboziarnistym lub za pomocą drucianej szczotki, która wyraźnie zaznaczy wgłębienia. W przypadku gdy chcemy uzyskać delikatniejszy efekt tarcia meble należy ścierać drobnoziarnistym papierem ściernym.
Tak postarzany mebel idealnie wpasuje się w otoczenie będące w stylu shabby chic, czyli stylu, który inspirowany jest starymi, nieco zniszczonymi, a zarazem szykownymi przedmiotami.
Najnowsze komentarze