Zabezpieczenie róż przed zimą

Przed nadejściem zimy

Jesień to czas, w którym należy odpowiednio przygotować róże na nadejście zimowej pory roku. To w jaki sposób róże radzą sobie z mrozami, zależy w dużej mierze od konkretnego gatunku. Dlatego jeszcze przed kupnem powinno się dokonać odpowiedniego wyboru, aby dana odmiana była jak najlepiej przystosowana do klimatu.

Róże jesienią pielęgnacja

Wiele osób decyduje się na przycinanie róż jesienią, jednak jest to zdecydowanie odradzane przez specjalistów. Taki zabieg powoduje, iż kwiaty są bardziej podatne nie tylko na mrozy, ale również na infekcje. Można wyciąć gałązki, ale tylko te, które noszą oznaki chorób. Przed nadejściem pierwszych mrozów trzeba pamiętać także o pozbyciu się zwiędłych kwiatów.
Wegetacja róż kończy się na przełomie października i listopada. Bardzo ważne jest okrycie róż, jednak nie należy się z tym spieszyć. Tę czynność warto wykonać gdy nadejdą przymrozki a liście zaczną opadać.
Trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu łodyg oraz liści. Róże najlepiej sadzić w zdrenowanych i ciepłych glebach.
Przed nadejściem zimy trzeba podjąć się kopczykowania. Polega to na usypaniu kilkunastocentymetrowego kopca ziemi wokół nasady kwiatów. Na tak przygotowaną ziemię trzeba zaaplikować korę, trociny, siano albo gałązki świerkowe. Róże należy także odwinąć tkaniną i wzmocnić ją sznurkiem albo specjalnymi obręczami.
Przed podjęciem tych kroków sprawdź, czy aby na pewno dany rodzaj róży trzeba w ten sposób zabezpieczać. Niektórych gatunków bowiem nie trzeba okrywać. Jeśli zastanawiasz się, czy jesień to dobry czas na zasadzenie albo przesadzenie róży, odpowiedź brzmi tak. Sadzone w tym okresie kwiaty lepiej się ukorzeniają.

Podsumowanie

Róże to kwiaty, które niewątpliwie warto posiadać w swoim ogrodzie albo na działce. Są piękne, dzięki nim aranżacja ogrodu jest pełniejsza. Trzeba jednak pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczaniu na okres zimowy. Niektóre gatunki nie potrzebują zabezpieczenia przed mrozami, o czym warto pomyśleć już przy wyborze róż do ogrodu.

Może Ci się również spodoba