Bezsenność u dorosłych: Przyczyny, objawy i skuteczne metody radzenia sobie

Bezsenność to poważna jednostka chorobowa, która znacznie obniża jakość życia. Może mieć bardzo różne przyczyny, a objawy również często są od siebie odmienne. Na szczęście istnieją różne sposoby radzenia sobie z problemem, a z pomocą specjalistów można skutecznie walczyć nawet z ekstremalnymi formami zaburzeń związanych ze snem. Na czym tak naprawdę polega bezsenność i jak się ją leczy?

Bezsenność u dorosłych – najczęstsze przyczyny

Istnieją różne czynniki, które prowadzą do zachorowania na bezsenność. W dzisiejszych czasach najpowszechniejsza jest zbyt duża ilość stresu. Nadmiar bodźców docierających do mózgu, natrętne myśli związane z pracą i trudnościami w życiu prywatnym – wszystko to składa się na trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu, a także ciągłym budzeniem się. Również niezdrowe nawyki sprawiają, że zaczynają pojawiać się kłopoty związane z bezsennością. Nieregularne godziny, zła dieta, brak aktywności fizycznej – to czynniki, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko powstania zaburzeń snu. Inne przyczyny to niewygodne łóżko z niedopasowanym materacem, za niska lub za wysoka temperatura, czy niektóre środki farmakologiczne

Objawy bezsenności – po czym poznać zaburzenia snu?

Objawy bezsenności są bardzo charakterystyczne – wręcz niemożliwe jest ich przeoczenie. Głównym symptomem są trudności z zasypianiem. Osoby zmagające się z tym zaburzeniem spędzają długie godziny w łóżku i nie mogą zapaść w sen. Równie często następuje budzenie się w nocy, a także zbyt wczesne wstawanie. Inną formą bezsenności może stać się spanie długo, lecz nieefektywnie. Ważnym symptomem jest ciągła senność w ciągu dnia związana ze słabą jakością nocnego wypoczynku.

Leczenie bezsenności – terapia czy farmakologia

Na szczęście istnieją różne skuteczne metody leczenia, które umożliwiają sprawne radzenie sobie z problemem. Przede wszystkim, klucz do sukcesu leży w wypracowaniu zdrowej rutyny snu. A jak to zrobić? Na wieczór warto planować odprężające i relaksujące aktywności. Minimum godzinę przed snem nie należy korzystać z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych. Ważne jest to, aby każdego dnia kłaść się do łóżka i wstawać dokładnie o tej samej godziny – dotyczy to również weekendów! Terapeuci bardzo często zalecają również wprowadzenie do swojej codzienności technik relaksacyjnych.

Kiedy strategie związane z dbaniem o higienę snu okazują się niewystarczające, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty. Leczenie bezsenności to dziedzina należąca do psychoterapeutów i psychiatrów i to właśnie do nich warto się kierować w tym celu. Najczęściej mianem najskuteczniejszej określa się terapię złożoną zarówno z przyjmowania środków farmakologicznych, jak i chodzenia na wizyty do psychologa.

Bezsenność może znacznie pogorszyć jakość funkcjonowania i odebrać radość z życia. Często prowadzi też do wykształcenia poważnych zaburzeń nastroju. Warto szybko reagować. Wprowadzenie zdrowych nawyków i podjęcie leczenia to kroki, które mogą zdziałać prawdziwe cuda!

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.

Może Ci się również spodoba