Transport ponadgarabrytowy na co zwrócić uwagę ?

Transport ponadgabarytowy to przewóz ładunków, których wielkość i masa przekraczają dozwolone prawnie normy poruszania się po drogach krajowych lub międzynarodowych. Do transportu ponadgabarytowego można zaliczyć m.in. konstrukcje stalowe, przęsła mostów, maszyny budowane. Każdy tego typu transport wymaga kompleksowego podejścia. Dobra spedycja Łódź powinna dopasować odpowiedni pojazd, zaplanować optymalną trasą, zapewnić załadunek i rozładunek towaru. W przypadku transportu ponadgabarytowego warto wybrać firmę spedycyjną, która ma doświadczenie w tego typu transporcie, co zapewni nam bezpieczny i terminowy przewóz załadunku.

Transport ponadgabarytowy wymaga odpowiednich zezwoleń. Ustawa o ruchu drogowym przewiduje 7 rodzai zezwoleń na tego typu transport w zależności od rozmiarów, masy, sił nacisku na oś pojazdu. Zezwolenie otrzymuje firma, zajmująca się transportem danego załadunku, w takim zezwolenie znajduje się czas trwania przejazdy, dane na temat pojazdu, kryteria dopasowania infrastruktury drogowej. Utrudnieni na drogach dla przewozu ładunków ponadgabarytowych są mosty, ronda, krawężniki. Duża część tego typu przejazdów odbywa się nocą, aby nie utrudniać znacząco ruchu drogowego.
W każdym kraju przepisy dotyczące transportu ponadgabarytowego są inne, dlatego należy to uwzględnić podczas transportu międzynarodowego. Organ administracyjny ma 14 dni na wydanie decyzji.

Dobra organizacja

W przypadku gdy przewóz ponadgabarytów przekroczy granicę naszego kraju, wówczas wymagana jest także zgoda Naczelnika Urzędu Celnego. Poza zaplanowaniem ważna jest koordynowanie pracy kadry na każdym etapie procesu logistycznego. Ważna jest dobra komunikacja pomiędzy członkami zespołu. Za pomocą telefonii komórkowej lub nawigacji satelitarnej, można śledzić na bieżąco proces transportu. Pilotaż podczas transportu ładunków ponadgabarytowych odgrywa ważną rolę, wspomaga bezpieczny transport. Transport towarów ponadgabarytowych to skomplikowany proces logistyczny. Potrzebna jest dużą wiedzą i doświadczenie firmy spedycyjnej. Ponieważ odbywa się często nie tylko drogą lądową. Dobry spedytor powinien szybko reagować w kryzysowych sytuacjach, być dostępny 24/7, aby móc zapewnić bezpieczny i terminowy transport każdego ładunku do każdego miejsca na świecie. Powinien potrafić działać pod presją czasu, szybko dokonać wstępnej wyceny transportu, doradzić najlepsze rozwiązania w przypadku transportu ponadgabarytowego. Firma spedycyjna ma duży wpływ na jakość transportu, dlatego wybierać renomowane firmy na rynku transportowym, cena nie powinna być jedynym czynnikiem wyboru.

 

Może Ci się również spodoba