Styl rustykalny – na czym polega i jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny w domu jest szczególnie chętnie wybierany przez osoby ceniące naturalne piękno natury. Czym konkretnie cechuje się ten rodzaj aranżacji? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

  1. Czym charakteryzuje się styl rustykalny?
  2. Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Czym charakteryzuje się styl rustykalny?

Styl rustykalny obfituje w elementy wykonane z prawdziwego drewna. Szafa, regał, komoda rustykalna i inne meble, a nawet części konstrukcyjne, np. balustrady, schody, belki stropowe są wytwarzane z naturalnego, nierzadko surowego drzewa. Całości dopełniają drewniane podłogi, a nawet ściany i sufity wyłożone deskami. Istotna jest również charakterystyczna kolorystyka. W aranżacjach w tym stylu dominują brązy, żółcie, zielenie, beże i biel, czyli barwy kojarzące się z naturą. Biały regał, brązowa podłoga czy zielona narzuta na kanapę są więc jak najbardziej wskazane. To wszystko sprawia, że wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym są bardzo ciepłe i przytulne.

Styl ten zapoczątkowano w połowie XIX wieku w Ameryce Północnej. Powstał on… z biedy. Ze względu na panujące ubóstwo, mieszkańcy zaczęli wytwarzać wyposażenie domowe (m.in. meble) z naturalnych, pozyskanych z lasu materiałów. Styl ten charakteryzował się prostotą i minimalizmem w zakresie wykończenia. Zazwyczaj do produkcji umeblowania i przedmiotów wykorzystywano cedr atlaski, orzesznik i wierzbę, a także (w krajach europejskich) dęby i sosny. Do najczęściej wytwarzanych mebli należą toaletki drewniane, łóżka, kołyski, komody, fotele, biurka, stoły, krzesła, a także akcesoria, takie jak lampy, zegary i wieszaki.

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym?

Urządzenie domu lub mieszkania w stylu rustykalnym nie jest trudne. Należy postawić przede wszystkim na elementy drewniane, w tym zwłaszcza podłogi wykonane z naturalnego drzewa, a także meble z tego surowca, takie jak elegancki regał sosnowy, komoda, szafa, półka albo biała szafka nocna. Bardzo ważny jest naturalny, wręcz surowy wygląd mebli, dlatego też widoczne słoje, a także ewentualne niedoskonałości, drobne skazy są jak najbardziej wskazane. Lepiej natomiast unikać błyszczących, chromowanych i zimnych powierzchni. Ściany mogą być wyłożone drewnem albo kamieniem lub cegłą. Jako dodatki warto natomiast wykorzystać przedmioty z naturalnych tkanin, np. bawełny, lnu albo wełny. Materiały te sprawdzą się do wytworzenia narzut na fotele i sofę, poszewek na poduszki, zasłon albo obrusów. Dobrze jest też zdecydować się na innego rodzaju wyposażenie wykonane z naturalnych materiałów, m.in. drewniane wieszaki albo lustra w ramach z surowego drewna.

 

Może Ci się również spodoba